Кредитна історія і кредитний рейтинг: що це таке, на що впливає і як перевірити

кредитный рейтинг и кредитная история

Дана стаття розглядає питання про те, що являють собою поняття кредитної історії і кредитного рейтингу. А також дозволить дізнатися на що впливає, як псується, в яких випадках і як можна виправити кредитну історію.

Що таке кредитна історія?

Кредитна історія розглядається як сукупність різної інформації про суб’єкта кредитної історії – позичальника. Інформацію про виконання даним суб’єктом всіх своїх зобов’язань за підписаними ним договорами з фінансовими організаціями показує кредитний рейтинг. У кредитної історії відображаються всі випадки порушення або невиконання клієнтом своїх зобов’язань. Перш ніж дивитися кредитну історію, слід зрозуміти, що вона собою являє цей документ. Він складається з трьох частин:

 1. Основний розділ. В даному розділі представлена ​​докладна інформація про всі наявні зобов’язання клієнта, а також деякі додаткові відомості. У цій частині документа можна дізнатися суми зобов’язань, терміни виплат, нараховані відсотки, розміри наявних заборгованостей та іншу інформацію. Перегляд цього блоку кредитної історії доступний кожному.
 2. Особистий блок. Даний розділ містить персональну інформацію про позичальника, яка необхідна для його ідентифікації. У випадку з фізичною особою тут містяться такі відомості як ПІБ, дата народження, наявне освіта, сімейний стан, місце роботи і паспортні дані. Для юридичних осіб ця частина містить повне та скорочене найменування організації, ЕГРН, ідентифікаційний номер та іншу необхідну інформацію.
 3. Додатковий блок. Включає інформацію щодо фінансових компаній (банках і мікрофінансових організаціях), до яких звертався клієнт, а також про користувачів, які переглядали його кредитну історію. Дана частина знаходиться в закритому доступі і не доступна для перегляду.

Кредитна історія не містить особистих даних, які не мають відношення до клієнта як до позичальника, тобто не включає в себе відомості про наявне майно, медичній карті і так далі.

Навіщо треба знати і як можна виправити свою кредитну історію?

Кожен рано чи пізно може потрапити в певну ситуацію, коли необхідно оформити позику. Це може бути покупка в розстрочку, банківська кредитна картка, іпотека або грошова позика в мікрофінансової організації. Існують деякі критерії, за якими потенційний позичальник оцінюється фінансовою установою незалежно від того, для яких цілей клієнту потрібні гроші в борг. Для фінансової компанії має значення не тільки наявність постійного місця роботи, довідка про заробітну плату або вік, а й кредитна історія.

Не у кожного є позитивний досвід співпраці з фінансовими компаніями. Наприклад, кредитна історія клієнта може мати запис про прострочення платежу, яка була давно, але тим не менш збільшує ризик отримати відмову від банку або мікрофінансової організації у фінансуванні. Зіпсувати кредитну історію дуже просто, але далеко не кожен знає, як можна її відновити. Однак треба враховувати, що не тільки цей показник є значущим для фінансових організацій і навіть володар ідеальної кредитної історії може зіткнутися з відмовою.

Кредитний рейтинг: що він показує?

Кредитний рейтинг – числова оцінка, яка виводиться на основі аналізу фінансового минулого людини. Цей показник дозволяє провести оцінку стану кредитної історії позичальника на даний момент часу, а також спрогнозувати можливість видачі позики в майбутньому. Кожен, хто знає як перевірити онлайн в інтернеті свою кредитну історію, може оцінити свої шанси на отримання кредиту. Чим допоможе ця інформація людині, яка вирішила взяти позику.

 1. Якщо ви володієте інформацією про те, як перевірити свою кредитну історію, то можете приблизно визначити свій рейтинг і, отже, зрозуміти які ви маєте шанси на отримання грошей. Чим вище ваш кредитний рейтинг – тим лояльніше будуть фінансові організації в питаннях видачі позики.
 2. Володіючи інформацією про свою кредитну історію ви можете збільшити свій кредитний рейтинг. Наприклад, якщо у вас є велика кількість непогашених позик, то довіра фінансових організацій до вас буде нижче, тому краще спочатку погасити наявні заборгованості.
 3. Багато банків аналізують рейтинг позичальника через внутрішні причини. Якщо людина постійно бере позики, то їх кількість може досягти тридцяти штук.

Як дізнатися кредитну історію позичальника використовуючи держпослуги?

Згідно з 3 пункту статті 13 закону України – “Про організацію формування та обігу КІ” щоб дізнатися свою кредитну історію необхідно відправити запит на поштову адресу: “Українське бюро кредитних історій”, Україна, 01001, г. Киев, ул. Грушевського, 1-Д. У листі необхідно вказати свої ПІБ, паспортні дані, адреса та ідентифікаційний номер. Відповідь буде відправлений рекомендованим листом на вказану поштову адресу, не пізніше ніж через два дні з моменту отримання запиту. Лист передадуть особисто, при цьому необхідно буде розписатися, підтверджуючи отримання відповіді.

Як отримати доступ до кредитної історії в інтернеті?

Крім офіційного запиту, дізнатися кредитну історію можна онлайн за допомогою інтернету. Для цього існують кілька способів:

 1. Відвідати офіційний сайт ubki.ua. У правій частині головної сторінки сайту знаходиться поле для входу спеціально для позичальників.
 2. При наявності пристрою на платформі Android або iOs встановити додаток “Кредитні історії”.
 3. Використовувати додаток Sender, попередньо додавши в список контактів компанію “Кредитна історія”.
 4. Скористатися банківським додаток Privat24, відкривши вкладку “Кредитний рейтинг”.
 5. Використовуючи інтернет-банкінг “Приват24” в розділі “Мої рахунки” – “Кредитний рейтинг”.

Для перегляду кредитної історії онлайн потрібно заплатити фіксовану суму в розмірі 50 гривень. Якщо є питання, то можна зателефонувати в бюро кредитних історій і проконсультуватися який спосіб буде для вас найбільш оптимальним.

Як безкоштовно дізнатися рейтинг і підвищити кредитний рейтинг?

Законодавство України передбачає, що громадянин має право раз на рік звернутися в бюро кредитних історій і дізнатися свій рейтинг. Бувають випадки, коли результати виявляються невтішними, і в даній ситуації завжди виникає питання як це виправити.

Основними причинами зіпсованого рейтингу є прострочені позики або велика кількість непогашених позик в різних фінансових організаціях. Фахівці пропонують кілька шляхів для вирішення даної проблеми і поліпшення кредитної історії:

 1. Постарайтеся максимально погасити наявні заборгованості, щоб скоротити кількість вже відкритих позик.
 2. У жодному разі не допускайте прострочення платежів. Якщо таке вже сталося в минулому, то через деякий час ця інформація буде виправлена.
 3. Використовуйте фінансові продукти. У цьому випадку перевагу краще віддати невеликим короткостроковими позиками, і своєчасно їх погашати.

Оновлення кредитної історії: можливі методи?

Кредитна історія буде оновлюватися, якщо позичальник сумлінно виконує всі свої зобов’язання перед фінансовими установами. Необхідно запам’ятати, що наявність великої кількості відкритих позичок погіршують кредитну історію, в той час як прострочення по платежах чинять негативний вплив. Однак швидке погашення боргів може значно збільшити рейтинг позичальника. Для поновлення кредитної історії можна вдатися до послуг мікрофінансових організацій. Тут головне, щоб обрана організація відправляла інформацію в кредитне бюро. В цьому випадку план дій може бути наступним:

 • оформити позику на невелику суму і на найкоротший термін, наприклад 500 гривень строком на три дня;
 • вчасно або заздалегідь погасити заборгованість;
 • після деякого часу повторити цю операцію.

Термін поновлення кредитної історії залежить від кількості своєчасно погашених позик, але не відразу після їх виплати. На оновлення необхідний час, так як відомості повинні дійти до офіційних органів. Важливо пам’ятати, що безкоштовно дізнатися кредитну історію позичальник може тільки один раз в рік.

Який термін поновлення кредитної історії позичальника?

Дані про позичальника зберігаються в базі десять років з моменту погашення заборгованості. Сам же процес оновлення відбувається поступово – реєструється кожен отриманий займ і сумлінність його погашення збільшує рейтинг позичальника. З огляду на вищевикладене, важливо підвищувати саме рейтинг, так як він стає ключовим фактором при прийнятті фінансовою організацією рішення.

Висновок

Тепер, прочитавши цю статтю, ви знаєте що представляє собою кредитна історія, як її дізнатися і наскільки важливу роль вона відіграє в прийнятті позитивного рішення про видачу грошей в борг .. Щоб уникнути проблем з фінансовими організаціями необхідно відповідально підходити до питань отримання мікрокредитів і позик. Отримати безкоштовну виписку з УБКІ можна раз на рік, але якщо виникли сумніви, то краще додатково перевірити свою кредитну історію за невелику плату.

Відповідальність і сумлінність при виконанні своїх зобов’язань перед фінансовими компаніями – гарантія хорошої кредитної історії і відсутності проблем у майбутньому.

Рейтинг
( Поки оцінок немає )
Оставьте отзыв